Dzisiaj upiekłam nowy chleb. W składzie tylko mąka żytnia. Jest smaczny i zdrowy.
Składniki:
- 150g mąki żytniej razowej 2000
- 175g mąki żytniej chlebowej 750
- 200g zakwasu żytniego
- 150g nasion słonecznika
- 50g nasion siemienia lnianego
- 300ml wody
- ok łyżki soli

- Dzień przed pieczeniem:
2. Następnego dnia:
Na posypaną mąką stolnicę wykładamy ciasto i podsypując mąką toczymy tworząc kulę, którą przenosimy na posypaną mąką ściereczkę. Przekładamy razem ze ściereczką do miski, przykrywamy bokami ścierki i zostawiamy na ok 1.5 godziny. Gdy czas minie wkładamy do piekarnika żeliwny garnek i nagrzewamy piekarnik do 240 stopni.
Gdy piekarnik osiągnie wymaganą temperaturę, ostrożnie wyjmujemy garnek (gorące!!!)
i wkładamy do środka chleb, przykrywamy i wstawiamy do piekarnika na 30 min. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze 15-20 min. Gdy gotowy przechylamy garnek nad siatką chlebek wyskoczy i pozostawiamy do wystygnięcia.
Dzięki temu, że pieczemy go w garnku ma nieziemsko chrupiącą skórkę.


Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.