wtorek, 10 lutego 2015

Pieczywo

Chleb żytni na zakwasie

Dzisiaj upiekłam nowy chleb. W składzie tylko mąka żytnia. Jest smaczny i zdrowy.

Składniki:

  • 150g mąki żytniej razowej 2000
  • 175g mąki żytniej chlebowej 750
  • 200g zakwasu żytniego
  • 150g nasion słonecznika 
  • 50g nasion siemienia lnianego
  • 300ml wody
  • ok łyżki soli



  1. Dzień przed pieczeniem:
W misce należy wymieszać wszystkie składniki. Przykryć ściereczką odstawić na całą noc (urośnie)

     2. Następnego dnia:

Na posypaną mąką stolnicę wykładamy ciasto i podsypując mąką toczymy tworząc kulę, którą przenosimy na posypaną mąką ściereczkę. Przekładamy razem ze ściereczką do miski,  przykrywamy bokami ścierki i zostawiamy na ok 1.5 godziny. Gdy czas minie wkładamy do piekarnika żeliwny garnek i nagrzewamy piekarnik do 240 stopni.


Gdy piekarnik osiągnie wymaganą temperaturę, ostrożnie wyjmujemy garnek (gorące!!!)
i wkładamy do środka chleb, przykrywamy i wstawiamy do piekarnika na 30 min. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze 15-20 min. Gdy gotowy przechylamy garnek nad siatką chlebek wyskoczy i pozostawiamy do wystygnięcia.

Dzięki temu, że pieczemy go w garnku ma nieziemsko chrupiącą skórkę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.